Plac budowy - narzędzia

prostych narzędzi jest maszynami prostymi. Narzędzie pozwala wykonać to, czego przeciętny człowiek nie byłby w stanie wykonać ?gołymi rękami?, lub ułatwia to, co może wykonać sam. Narzędziami posługują się też niektóre gatunki zwi

Plac budowy - narzędzia

Narzędzia - definicja

Narzędzie ? przedmiot lub urządzenie służące do bezpośredniego oddziaływania w procesie pracy na przedmiot pracy stanowiące wyposażenie człowieka lub maszyny. Większość prostych narzędzi jest maszynami prostymi. Narzędzie pozwala wykonać to, czego przeciętny człowiek nie byłby w stanie wykonać ?gołymi rękami?, lub ułatwia to, co może wykonać sam. Narzędziami posługują się też niektóre gatunki zwierząt.

Jednym z kryteriów podziału procesów cywilizacyjnych jest rodzaj materiałów używanych na narzędzia:

epoka kamienia: narzędzia były wykonywane z kości i rogów zwierząt, z drewna, kamienia,
epoka brązu: ok. 2000 p.n.e. zaczęto stosować narzędzia miedziane i brązowe,
epoka żelaza: ok. 1000 p.n.e. weszły w użycie narzędzia żelazne.

Najwcześniejszymi narzędziami były kije, kamienie, kości w postaci naturalnej, dobierane odpowiednio do zamierzeń. Następnie zaczęto narzędziom nadawać formy lepiej dostosowujące je do potrzeb. Na przestrzeni wieków nastąpiło ogromne zróżnicowanie narzędzi, dostosowywanych do różnorodnych rzemiosł i gałęzi przemysłu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Narz%C4%99dzie


Porady fachowców

Chociaż część osób decyduje się na wynajęcie specjalnej ekipy remontowej podczas przeprowadzania remontu czy wykończenia wnętrz, to jednak nie brakuje również takich osób, które chcą samodzielnie wykonać malowanie czy inne drobne prace wykończeniowe. W przypadku bardziej skomplikowanych czynności przeprowadzenie remontu może okazać się nie takie proste, jak mogłoby się to wydawać. Warto więc wtedy sięgnąć po porady fachowców od tynkowania czy układania paneli. Gdzie możemy znaleźć pomoc w tym zakresie? Przede wszystkim, nieograniczonym wręcz źródłem informacji jest Internet. Możemy się tam spotkać jednak z różnymi opiniami, dlatego warto sięgać do sprawdzonych źródeł, na przykład do poczytnych gazet o tej tematyce.


Encyklopedycznie o materiałach i ich wytrzymałości

Na budowie często zastanawiamy się czy dana konstrukcja wytrzyma czy nie - oto definicja podstawy teoretycznej która umożliwia obliczanie tego typu rzeczy. W razie potrzeby, można też mierzyć wytrzymałość istniejących elementów - jeżeli nie jest znana.

Wytrzymałość materiałów ? dziedzina wiedzy inżynierskiej, część inżynierii mechanicznej zajmująca się opisem zjawisk zachodzących w materiałach konstrukcyjnych i konstrukcjach poddanych zewnętrznym obciążeniom.

W ogólnym przypadku wytrzymałość zajmuje się obserwowaniem zachowania się ciała poddanego siłom zewnętrznym pod kątem odpowiadającym im (wywołanych przez nie) sił wewnętrznych i odpowiadających im naprężeń oraz wywołanych przez nie odkształceń.

Zależność pomiędzy naprężeniami i odkształceniami dla małych naprężeń opisuje prawo Hooke'a.

Praktycznym zadaniem badania wytrzymałości materiałów jest określenie stanu wytężania materiału na podstawie obliczeń.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wytrzyma%C5%82o%C5%9B%C4%87_materia%C5%82%C3%B3w



© 2019 http://okon.waw.pl/