Motoryzacja - to warto wiedzieć

ładu mieszanki paliwowo-powietrznej. Sondy są wykorzystywane w silnikach benzynowych od 1979 roku, coraz większa ilość samochodów i motocykli ma więcej niż jedną sondę lambda, umieszczane są one przed i za katalizatorem. Od rok

Motoryzacja - to warto wiedzieć

Co to takiego "sonda lambda"?

Sonda lambda ? czujnik mierzący zawartość tlenu w spalinach, umieszczany w układzie wydechowym silnika spalinowego. Pozwala to na precyzyjne dozowanie składu mieszanki paliwowo-powietrznej.

Sondy są wykorzystywane w silnikach benzynowych od 1979 roku, coraz większa ilość samochodów i motocykli ma więcej niż jedną sondę lambda, umieszczane są one przed i za katalizatorem. Od roku 1992, aby sprostać wymogom prawnym dotyczącym ograniczenia emisji spalin, sondy stały się standardowym elementem samochodów. Od około 2000 r. sonda lambda jest instalowana także w układach z silnikami wysokoprężnymi.

Na świecie jest 4 głównych producentów sond lambda:

NGK
Bosch
Denso
Delphi

Sonda lambda montowana w układzie wydechowym pojazdu ma mierzyć zawartość tlenu w spalinach, która odzwierciedla efektywność spalania mieszanki paliwowej w cylindrach. Sygnał z sondy lambda trafia do sterownika silnika, który na tej podstawie reguluje skład mieszanki. Warunkiem poprawnej pracy sondy jest rozgrzanie jej do odpowiedniej temperatury.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sonda_lambda


Wymiana części w aucie

Zakup części do auta to często konieczność, której nie da się uniknąć. Samo ich znalezienie wiąże się z pewnymi trudnościami i sporymi kosztami, a kolejnym problemem może być ich wymiana. Nie wszystkie z nich są proste do zamontowania, a niektóre wymagają specjalistycznych sprzętów i warunków. Jeśli mamy możliwość, możemy wiele z nich zmienić samodzielnie, ale często nie jest to możliwe. W różnych przypadkach konieczna jest pomoc specjalisty i w takiej sytuacji warto postarać się o znalezienie dobrego warsztaty lub mechanika, który zapewni nam fachową obsługę. Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo propozycji, więc wystarczy jedynie dobrze się rozejrzeć i wybrać najlepszą opcję. Nie powinno nam to sprawić trudności.


Dlaczego naprawianie w serwisie jest drogie?

Jeśli obawiamy się wysokich kosztów napraw samochodu w warsztacie, powinniśmy zastanowić się, skąd właściwie biorą się cen oferowanych tam usług. W każdym przypadku nie płacimy jedynie na poświęcony nam czas, lecz także za profesjonalne umiejętności doświadczonych osób, a także za wykorzystanie konkretnych sprzętów, jakich nikt z nas z pewnością nie ma w domu. Na cenę usług warsztatowych składa się wiele czynników, jednak w zamian za wysokie koszty, możemy oczekiwać bardzo profesjonalnej obsługi oraz gwarancji, że usterka zostanie naprawiona kompleksowo. Takiej gwarancji nie zapewnimy sobie sami, gdy podejmiemy się własnoręcznej naprawy, więc zdecydowanie lepiej będzie zapłacić nieco więcej w serwisie samochodowym, niż narażać się na zbędne ryzyko.



© 2019 http://okon.waw.pl/