Na temat: panele solarne i fotowoltaiczne

Dodane: 28-07-2016 13:54
Na temat: panele solarne i fotowoltaiczne Producenci urządzeń fotowoltaicznych konkurują ze sobą co do skuteczności ich modułów. Większość producentów np. ulica solar stosują coraz to nowe rozwiązania techniczne w swoich konstrukcjach. Krótko o fotowoltaice właśnie.

Wiki o rozwoju fotowoltaiki

Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1 581 MW paneli fotowoltaicznych a skumulowana moc wynosiła 6 890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW.

Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w czasowej mikroskali zwykliśmy uważać Słońce, obecnie bardzo dynamicznie się rozwija i należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz powszechniej stosowana.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika


Dwa rodzaje paneli przetwarzających energię słoneczną

Nie każdy wie, że panele słoneczne mogą działać w różny sposób i w różny sposób przetwarzać energię słoneczną. Panele solarne wykorzystują energię słońca do podgrzewania wody. Do tego celu wykorzystuje się rurki wypełnione glikolem, który stanowi wymiennik ciepła i to on później podgrzewa wodę do użytku domowego.

Drugim typem energii uzyskiwanej ze światła słonecznego jest prąd. Prąd jest wytwarzany przez ogniwa fotowoltaiczne i przepuszczany przez inwerter ładuje akumulator znajdujący się w domu. Energia zmagazynowana w tym akumulatorze może zostać wykorzystana w dowolnym momencie przez jego mieszkańców.


Ekologiczne i energooszczędne budownictwo

Energooszczędne budownictwo obecnie króluje, ale nie tylko ze względu na opłacalność, ale także na surowe normy nakładane przez Unię Europejską. Dlatego wiele domów ma na dachach panele słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne, stosuje rekuperację ciepła lub wody oraz sam budynek jest dobrze zaizolowany termicznie.

Starsze budynki również podlegają modernizacjom, ale to już ze względów ekonomicznych, ponieważ nieocieplone lub ze starą instalacją C.O. są zwyczajnie drogie utrzymaniu. Właściciele takich nieruchomości również decydują się na panele fotowoltaiczne lub solarne.© 2019 http://okon.waw.pl/